Romeo and Juliet Ballet

Shakespeare’in aynı adlı eserinden hareketle Çaykovski’nin bestelediği eser, orkestra şefi, aranjör, besteci ve eğitimciTolga TAVİŞ tarafından, uvertürünün ve bazı bölümlerinin birleştirilerek derlenmesi üzerine kurgulanarak bu sezon son kez sahneleniyor.

Romeo ile Jülyet balesinin konusu, öykünün aslına sadık kalınarak anlatılmakta… Eserin konusu ise şöyle: Verona’nın iki ünlü ailesi Montague’ler ve Capulet’ler yıllardır birbirinin amansız düşmanıdır. Montague’lerden Romeo, Capulet’lerdenJuliet’i görür ve iki genç birbirlerine çılgınca âşık olurlar. Bir rahibin yardımıyla gizlice nikahlanırlar. Ancak iki aile arasındaki “kan davası” sürmektedir. Romeo, Juliet’in kuzenini öldürür ve prens tarafından Verona’dan uzaklaştırılır. Juliet, ailesi tarafından bir başkası ile evlendirilecekken uyuşturucu ilaç alarak ölmüş taklidi yapacaktır. Amacı Romeo gelene kadar ölü görünmek, sonra da onunla kaçmaktır. Ancak “Verona Aşıkları”nı acı ve mutsuzluk beklemektedir.

Orkestra yönetmenliğini Tolga Taviş’in yaptığı eserin koreografisi ve librettosu Volkan Ersoy ve Armağan Davran’a, dekor tasarımı Çağda Çitkaya’ya, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a, ışık tasarımı Fuat Gök’e ve barkovizyon tasarımı Ahmet Şeren’e ait.

DİSTRİBÜSYON

Ballets
Location: İzmir State Opera and Ballet Elhamra Hall Date: April 5, 2019 Time: 8:00 pm - 10:00 pm Devlet Opera ve Balesi
API –>